1. Sayın Ziyaretçi; worldoftrucksmp.com forumlarına hoşgeldiniz.
 2. Lütfen sağlıklı iletişim için chat bölümünden yardım istemek yerine konu açınız.
 3. CümIeIer doğrudur sen doğru isen, doğruIuk buIunmaz sen eğri isen. -Yunus Emre

CS-GO Faydalı Olabilecek Oyun Kodları

Konu, 'Temel Bilgiler' kısmında [Anatolia] Ydgnltn/JPC tarafından paylaşıldı.

 1. [Anatolia] Ydgnltn/JPC Turkey

  [Anatolia] Ydgnltn/JPC Lisanslı Oyun Sahibi Kayıtlı Kullanıcı

  7
  3
  3
  Kayıt:
  20 Aralık 2016
  Mesajlar:
  7
  Beğenilen Mesajlar:
  3
  Bu konuda CS:GO için her açıdan işinize yarayacak, oyunun performansını arttırma, oyun içinde size avantaj sağlama gibi faydalarda bulunacak olan kodlarından bahsedeceğiz.

  CS:GO'nun sahip olduğu oyun kodları;

  1. Launch Options (Başlatma Seçenekleri)
  2. In-game Console(Oyun Konsolu ["])
  3. Autoexec.cfg dosyası kodlarından oluşmaktadır. Oyun Konsolu'nu sadece oyun içinde acil değişiklikler yapmak için kullanmanızı öneriyorum. Autoexec.cfg dosyası ile Oyun Konsolu'na yazacağımız kodları daha stabil bir şekilde oyuna girmeden aktif edebiliriz. Bu yüzden sadece Launch Options ve Autoexec.cfg dosyası'ndan bahsedeceğiz.


  [​IMG]


  Kodlar!

  -novid

  CS:GO'nun girişindeki intro videosunu kaldırır ve oyunun daha kısa sürede açılmasını sağlar.

  -threads x

  CS:GO'nun tüm işlemci çekirdeklerini kullanmasını sağlar. x yazan kısıma işlemcinizin sahip olduğu çekirdek sayısını yazmalısınız.

  -nod3d9ex1
  -nod3d9ex


  Bu iki kod hakkında birçok teori var fakat daha çabuk Alt+Tab yapmanızı ve bazı oyuncular için ise 0-100 arası FPS artışı sağlıyor. Bu kodun çalışması tamamen donanımınızın şansına bağlı. Bende 50 FPS artışı sağladı.

  -nojoy

  Oyun kumandası desteğini oyundan kaldırır. Kimi Low-End (Düşük Segment) bilgisayar kullanıcıları için FPS artışı sağlayabilir.

  -high

  Oyunu işlemci için yüksek önceliğe alır. Görev yöneticisinden işlem önceliği atamak ile aynı olay.

  +mat_queue_mode -2

  Oyun için Multithreading olayını açar. -threads kodu ile hemen hemen aynı işlevi görüyor. 100'den fazla FPS artışı sağladığını söyleyenler var. Bu da donanıma göre işe yarayan bir kod.

  +exec autoexec

  Birazdan bahsedeceğimiz ve diğer faydalı kodları gireceğimiz Autoexec.cfg dosyasının çalışması için gereken kod.

  Kodları yazdıktan sonra pencere bu şekilde görünmeli.


  [​IMG]

  İnternette daha yığınla kod bulunuyor fakat oyuncuları ilgilendiren tüm kodlar bunlardır. Diğer kodlar ile uğraşmanızı ve zaman kaybetmenizi tavsiye etmiyorum. Ben kendi kullandığım ve herhangi bir ters tepme söz konusu olmayan kodları paylaştım. Eğer gözümden kaçmış değerli bir kod varsa belirtebilirsiniz.


  Şimdi ise gelelim en can alıcı ve önemli kısıma.

  Autoexec.cfg nedir?

  CS:GO'nun yapılandırılmasında birçok .cfg dosyası vardır. Bu .cfg dosyaları oyunun sahip olduğu tüm grafik, ses, klavye, crosshair ve model ayarlarını barındırır. Autoexec.cfg dosyası ise kullanıcının yapmak istediği değişiklikleri gerçekleştirecek olan .cfg dosyasıdır. Launch Options kısmında yazdığımız +exec autoexec kodu ile oyun yazdığınız ayarlarla başlayacaktır.

  Autoexec.cfg dosyasını nasıl oluşturacağım?


  C:\Program Files\Steam\steamapps\common\Counter-Strike Global Offensive\csgo\cfg

  klasöründe ai.cfg dosyasını kopyalayıp aynı yere yapıştırıyoruz ve adını autoexec.cfg yapıyoruz. Bu autoexec.cfg dosyasını Notepad++ ile açıyoruz ve içindeki her şeyi siliyoruz. Ardından aşağıdaki yeşil renkli kodları dosyanın içine yapıştırıyoruz.

  Kodlar!

  r_drawtracers_firstperson 0

  Bu kod ateş ettiğinizde silahınızdan çıkan mermilerinizin size görünmemesini sağlar. Siz diğer oyuncuların mermilerini ve onlar da sizin mermilerinizi yine görecek fakat siz silahınızdan çıkan mermilerinizi göremeyeceksiniz. Bu kod tamamen spray yaparken dikkat dağılımı ile ilgilidir. Eğer spray yaparken gözleriniz crosshaire değil de mermilere kayıyorsa bu kod sizin için oyunu tamamen değiştirebilir. Önemli bir detay ise eğer spray yapmayı biliyorsanız bu kodu kullanmanızı öneririm. Bununla dolaylı yoldan ilgili olarak; M4A1-S'de susturucu olduğu için zaten mermiler gözükmüyor, M4A4'te ise ateş ettiğinizde mermilerinizi görebiliyorsunuz. Eğer M4A1-S'de daha iyiyim diyorsanız sebebi bu olabilir. CS:GO'daki en ciddi tartışmalara sebep olmuş kodlardan biridir. Çünkü silahı ateşlediğinizde çıkan mermilerin gerçeklikle ilgisi olmadığını söyleyenler çok ve bu kodu bazı pro oyuncular kullanıyor.  snd_mixahead "0.05"

  Oyun içi ses akışını tamamen gerçek zamanlı yapar. Milisaniyeler fark etse de ciddi oyuncular bu kodu kullanıyor.

  cl_timeout "150000"

  AFK kaldığınız zaman serverdan atılmamanızı sağlar. Ciddi bir şekilde deneme fırsatım olmadı ama deneyip belirtirseniz sevinirim.

  rate "128000"
  cl_cmdrate "128"
  cl_updaterate "128"
  cl_interp "0"
  cl_interp_ratio "1"
  cl_lagcompensation "1"

  Oyun içi internet ayarlarınızı geliştiren kodlar.

  r_eyegloss "0"
  r_eyemove "0"
  r_eyeshift_x "0"
  r_eyeshift_y "0"
  r_eyeshift_z "0"
  r_eyesize "0"

  T ve CT modellemeleri ile ilgili FPS arttırıcı kod öbeği.

  fps_max "0"

  1.6'dan beridir kullanılan kod. Input lag'ı azaltıyor yani mouse-hareket tepki hızını arttırdığıbelirtiliyor. Bazıları fps_max "999"dan yana fakat çoğunluk fps_max "0" kullanıyor.

  cl_forcepreload "1"

  Haritaların siz oyuna girmeden önce tamamı ile yüklenmesini sağlar ve oyun içinde yeni bölgelere giriş yaparken (mesela MID kapısından tünele) FPS düşüşü yaşamamanızı sağlar. Tabii FPS artışı da yaşayanlar var.

  cl_disablehtmlmotd "1"

  Herhangi bir sunucuda oyuna başlarken ekrana gelen server mesajını engeller.


  Bu kısımda oyun içinde gerçekten ciddi anlamda size avantaj sağlayacak olan scriptlerden ve kodlardan bahsedeceğiz.

  net_graph "1"
  net_graphheight "9999"
  alias "+scorenet" "+showscores; net_graphheight 0"
  alias "-scorenet" "-showscores; net_graphheight 9999"
  bind "TAB" "+scorenet"
  net_graphproportionalfont 0

  Bu kod öbeği TAB tuşuna bastığınızda skor tablosu ile beraber net_graph tablosunu gösteriyor ve bu sayede FPS'nizden ve internet değerlerinizden haberdar olabiliyorsunuz. Ayrıca dikkat dağıtmaması için bilgilerin yazıldığı fontu da küçülten kod en alt satırda ekli.  con_filter_enable "2"
  con_filter_text "Damage Given"
  con_filter_text_out "Player:"
  developer "1"

  Eğer öldükten sonra kime ne kadar hasar vermişim diye sürekli konsola bakıyorsanız bu script işinize yarayacaktır. Bu kod ile öldüyseniz hemen ekranın sol üstünde kime ne kadar hasar verdiğiniz yazacaktır. Bu sayede oyunda kalan düşmanların canlarını takım arkadaşlarınıza rahatlıkla belirtebilirsiniz.

  Örnek Video  bind "V" "voice_chat"
  alias "voice_chat" "chat_1"
  alias "chat_1" "voice_enable 1; clear; echo damage_|~Chat_On~|; alias voice_chat chat_0"
  alias "chat_0" "voice_enable 0; clear; echo damage_|~Chat_Off~|; alias voice_chat chat_1"

  Eğer 1 vs X durumlarında kaldığınızda takım arkadaşlarınızın sürekli konuşması dikkatinizi dağıtıyorsa bu script işinize yarayacaktır. Sadece bir tuş ile sesli iletişimi açıp kapayabilirsiniz. bind "V" kısmından hangi tuş ile açıp kapayacağınızı siz belirleyebilirsiniz.

  alias "+use_radar" "+use; cl_radar_always_centered 1; cl_radar_scale 0.8; gameinstructor_enable 1"
  alias "-use_radar" "-use; cl_radar_always_centered 0; cl_radar_scale 0.4; gameinstructor_enable 0"
  bind "E" "+use_radar"

  Tartışmalara sebep olan ve hala açığı kapatılmayan bu kod saliselerin önemli olduğu her durumda CT iken bombanın nereye yerleştirildiğini kolaylıkla bulmanızı sağlayacak ve bu sayede bombayı bulamayıp havaya uçmayacaksınız. A ya da B sitesinde "E" yani kullan tuşuna basılı tuttuğunuzda bu kod bombanın yerini söyleyecek. Bu script oyunun başlangıcındaki "Game Instructor"u yani oyun öğreticiyi kullanıyor. Bu scripti kullanabilmek için oyun ayarlarından Oyun Talimatlarını Aç'ı aktif etmelisiniz.  bind Q "use weapon_knife;use weapon_awp;use weapon_ssg08"

  Bu Pro işi scriptle AWP ile ateşledikten sonra hemen hızlı reload için 2 tuşa değil bir tuşa basmanız yeterli olacak. bind Q kısmından bu tuşu siz seçebilirsiniz. Eğer bu kodu anlamadıysanız belirtmeniz yeterli.

  Örnek Video
  alias "dropbind" "buy ak47; buy m4a1; buy m4a1s; slot 1; drop; say_team WEAPON DROPPED"
  bind "J" "dropbind"

  Silah isteyen takım arkadaşınıza tek tuş ile AK-47, M4A4 ya da M4A1-S (envanterde hangisi varsa) vermenizi sağlayan kod. Ayrıca silahı düşürdükten sonra bir de silahın düşürüldüğüyle ilgili mesaj iletecektir. Round başlangıcında silah alış-verişinden dolayı zaman kaybediyorsanız bu kod işinize yarayacaktır. bind "J" kısmından tuşu ayarlayabilirsiniz.

  alias "dropneeded" "say_team NEED DROP!"
  bind "K" "dropneeded"

  Tek tuş ile takım arkadaşlarınızdan silah droplamalarını (vermelerini) isteyebileceğiniz kod. K tuşuna bastığınızda takım chati penceresinde "NEED DROP!" yazacaktır. bind "K" kısmından istediğiniz tuşu ayarlayabilirsiniz.

  host_writeconfig

  Bu kodu autoexec.cfg dosyanızın en son satırına yazın, sorun çıkmamasını sağlayacaktır.


  CROSSHAIR ve SİLAH MODELİ

  Normalde bu iki büyük olay kodlar ile ayarlanıyordu fakat "crashz" isimli arkadaşın sayesinde tüm CS:GO oyuncuları büyük bir dertten kurtuldu.

  View Model Generator

  Crosshair Generator

  Bu iki haritaya abone olup haritaya girip tüm ayarlamalarınızı yapabilirsiniz. Crosshair olayı tamamen size kalmış bir şey fakat kullandığım modelin kodunu sizinle paylaşabilirim, çünkü birçok yarar sağlıyor.

  cl_viewmodel_shift_left_amt "0.500000"
  cl_viewmodel_shift_right_amt "0.250000"
  viewmodel_fov "68.000000"
  viewmodel_offset_x "-2.0"
  viewmodel_offset_y "2.0"
  viewmodel_offset_z "-2.0"
  viewmodel_presetpos "0"
  cl_bob_lower_amt "5.000000"
  cl_bobamt_lat "0.100000"
  cl_bobamt_vert "0.100000"
  cl_bobcycle "0.98"

  Modelin ekran görüntüleri:


  [​IMG]

  [​IMG]

  Yararları:

  -Daha gerçekçi bir görünüm sağlıyor.
  -Silahların ve özellikle de tabancaların sekişini daha rahatlıkla takip edebiliyor ve kontrolü sağlayabiliyorsunuz.
  -En önemlisi AWP ile daha rahat noscope gerçekleştirebiliyorsunuz çünkü hedef zaten modelin 1-2 santim ucunda oluyor.
  -Hareket ederken ve AWP ile scope açıkken silah daha az sallanıyor.

  Autoexec.cfg işlemleri bittikten sonra dosyanız hemen hemen bu yapıda gözükmeli.

  [​IMG]
   
  • Beğendim Beğendim x 1
 2. Uğurcan Turkey

  Uğurcan Yeni Şoför Emektar Lisanslı Oyun Sahibi Kayıtlı Kullanıcı

  46
  19
  8
  Kayıt:
  11 Ocak 2017
  Mesajlar:
  46
  Beğenilen Mesajlar:
  19
  Herkesin okuyacağı kısa ve öz bir rehber olursa daha sağlıklı olur.
   
 3. Muzaffer™ Turkey

  Muzaffer™ Forum Manager WOTSMP Takımı Yönetici

  328
  133
  43
  Kayıt:
  26 Haziran 2015
  Mesajlar:
  328
  Beğenilen Mesajlar:
  133
  Word Of Truck:
  Bu konu başlığını ayrı bir şekilde açsaydınız daha iyi olabilirdi çünkü crosshair ve silah oyun ayarlarına giriyor kodlardan ap ayrı bir şekilde ama gene bilgilendirme için teşekkürler.
  -İyi Forumlar.